Sopečné zajímavosti

Proč se sopce říká vulkán? Jméno nese po římském bohu Vulkánovi, který byl nebeským kovářem a bohem ohně. Svoji kovářskou dílnu měl v jícnu sopky, kde koval zbroj a zbraně pro boha války Marta.

Prýštící láva může dosáhnout rychlosti až 165 metrů za vteřinu.

Nejvyšší nečinnou sopkou světa je Mauna Kea (v havajském jazyce Bílá hora) s celkovou výškou okolo 10.000 metrů a nachází se na Hawaii.

Nejvyšší činná sopka je podle dosavadních informací sopka Volcán San Pedro v Chile s výškou 3020 metrů.

Nejvyšší sopka Evropy je Etna, nacházející se v Sicílii. Její výška je 3329.

Nejznámější výbuch sopky v historii, který byl předmětem mnoha dokumentaristů, byl výbuch sopky Vesuv z roku 79 a zánik měst Pompejí, Herculanea a Stabiae. Katastrofa antického města Pompeje přinesla jedinou výhodu – perfektně konzervované památky. Tehdy Vesuv vyvrhl neskutečné množství lávy do výšky až 33 kilometrů. Lidé z Pompejí a obou dalších měst zemřeli na teplotní šok, protože vzduch se rozpálil na 500 stupňů Celsia. Navíc velké množství popela se rozšířilo velmi rychle a hustě pokrylo celé město, spolu s vařícím magmatem. Pompeje byly objeveny až v roce 1599. Následně začal archeologický výzkum, který objevil nejen památky, ale také ostatky lidských těl tak, jak je zastihla smrt.